ترخیص کالا

آموزش ترخیص کالا در ورود موقت

ترخیص کالا


آموزش ترخیص کالا در ورود موقت : در ابتدا نیاز به ارائه تعریفی از ورود موقت می باشد ، هرگاه کالایی به صورت واردات موقت و به شرط خروج مجدد از کشور و همچنین برای مدت معینی باشد ورود موقت می گویند . در واردات موقت تنظیم و ارائه اظهارنامه و نیز ارائه آن الزامی می باشد همچنین انجام تمامی امور گمرکی و ترخیص کالا می بایست انجام گیرد .
در برخی مواقع کالاهایی به جهت شرکت در نمایشگاه های بین المللی وارد کشور می شود لازم به ذکر است ارائه اظهارنامه و نیز انجام امور گمرکی ، برای این قبیل کالاها الزامی می باشد . ارائه تعهد از جانب نمایندگان سیاسی کشور ذکر شده نیز به عنوان تضمین پذیرفته می شود .


پروانه ورود موقت :


• هنگام ترخیص کالا و برای کالاهایی با ورود موقت ، پروانه ورود صادر می شود که در آن مدت استفاده از آن ذکر می شود و شخص وارد کننده می بایست کالا را در زمان تعیین شده به خارج از کشور ارسال نماید مگر در صورتی که دلیل موجهی به منظور تمدید آن داشته باشد .
• چنانچه کالای وارد شده مجاز ، موقت ، مشروط و یا ممنوع باشد ، نوع ضمانت آن متفاوت می باشد و بر اساس قانون و نظر گمرک مشخص می شود .
• در صورتی که کالای وارد شده در مدت اعتبار تعیین شده در پروانه برگشت داده شود می بایست مطابق با مقررات واردات موقت و ترخیص کالا ، تضمین دریافت شده برگشت داده شود ، در صورتی که از مدت اعتبار پروانه ورود موقت بیش از یک ماه گذشته باشد ، سپرده تضمینی مسترد نمی شود . چنانچه این مدت یک ماه و با عذر موجهی باشد ، امکان مسترد شدن سپرده با اجازه گمرک و به همراه دریافت جریمه می باشد .
• در صورتی که کالا با ورود موقت از دسته کالاهای غیرمجاز و یا مشروط باشد ، پیش از ورود و ترخیص کالا نیاز به دریافت مجوزهای معمول را دارد .
• لازم به ذکر است که تنها کالای وارد شده به صورت موقت که مشمول پرداخت حقوق ورودی می باشد ، فیلم هایی است که برای مصرف داخلی می باشند .
نکته قابل اهمیت در ورود کالا به صورت موقت ، برگشت و اعاده آن در زمان تعیین شده در پروانه ورود موقت می باشد .

تفاوت کالای مشروط و غیرمجاز در مراحل ترخیص کالا

ترخیص کالا

تفاوت کالای مشروط و ممنوع در مراحل ترخیص کالا : با افزایش حجم واردات و صادرات کالا و تنوع در کالاها ، گمرک هر کشور در قوانین مربوط به تجارت ورود و یا خروج برخی از کالاها را ممنوع و یا مشروط اعلام می دارد که هنگام انجام مراحل ترخیص کالا از ورود یا خروج این قبیل کالاها جلوگیری می شود . در این مقاله به تفاوت میان کالای ممنوع ، مشروط و غیرمجاز می پردازیم .


کالای مشروط :


هرگاه کالایی برای ورود و یا صدور نیاز به اخذ موافقت از سازمان و یا سازمان های دولتی باشد به آن کالا ، کالای مشروط می گویند . این قبیل کالاها از جهت نیاز داخل به آن و برای حمایت از مصرف کننده داخلی لازم به اخذ مجوز از بخش بازرگانی وزارت صنعت و معدن دارد و همچنین از جهت حمایت از تولیدکنندگان برای کالاهای داخلی نیاز به دریافت مجوز از بخش صنایع وزارت صنعت و معدن دارد . کالای مشروط هنگام ترخیص کالا به منظور واردات و یا حتی به منظور صادرات دارای جنبه حمایتی می باشند . در برخی موارد حتی با دریافت مجوز و موافقت نامه باز هم ورود کالا با ممانعت روبرو می شود و حتی گاهی منجر به ضبط و یا معدوم محموله می شود .


کالای غیرمجاز در تجارت :


برخی کالاها با توجه به تصویب نامه های دولت غیرمجاز اعلام می شوند و دارای ممنوعیت در ترخیص کالا می باشند .گاهی حتی کالاهای مجاز ، اجازه ورود دریافت نمی کنند و مالک کالا مجبور به برگرداندن کالا می شود حتی در برخی موارد منجر به ضبط و یا معدوم نمودن کالا می شود .


مواردی که کالای مجاز قابل ترخیص نمی باشد :


• در صورتی که کالا دارای مطابقت با استانداردهای اجباری لازم نباشد .
• هرگاه کالا دارای ایرادات و مشکلات بهداشتی باشد .
• چنانچه کالای فوق با ضوابط و قوانین مربوط به محیط زیست مطابقت نداشته باشد .
• گاهی کالا دارای مشکلات و منع واردات نمی باشد اما واردات آن از قلمروی گمرکی ممنوعه صادر شده است در این صورت ترخیص کالا با ممنوعیت همراه است .
• کالایی که تولید آن از کشورهای ممنوعه باشد .
• در صورت داشتن علایم و یا نوشته بر روی کالا که با موازین اخلاقی ، امنیتی ، شرعی و ... مغایرت داشته باشد .
• چنانچه به هر دلیلی ثبت سفارش کالای فوق انجام نگیرد با عدم ترخیص کالا مواجه می شود .

ترخیص کالا و واردات کالا از کره

ترخیص کالا

ترخیص کالا و واردات کالا از کره : با افزایش واردات از دیگر کشورها نحوه شناخت روند و اصول آن جهت ترخیص کالا به سهولت و با سرعت لازم و ضروری می باشد . مطابق با آمارهای اعلام شده بیشترین واردات ایرن به ترتیب از کشورهای چین ، امارات و کره می باشد و همچنین لازم به ذکر است میزان واردات کالا از کره نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است .
کره جنوبی دارای اقتصاد و تولید بالایی در کالاهای مختلف می باشد و می توان گفت در این سال ها در عرصه تولید بخش خودرو ، لوازم صوتی و تصویری و ... پیشتاز بوده و بازار کشورهای مختلفی را به دست گرفته است . به دلیل ارزان بودن کالا در این کشور تجار ایرانی تمایل به خرید و واردات از این کشور را دارند بنابراین آشنایی با مراحل و اصول ترخیص کالا دارای اهمیت می باشد .


واردات از کره :


بیشترین کالاهای وارد شده از کره شامل لوازم خانگی ، انواع تجهیزات تخصصی ، کالاهای کشاورزی و پزشکی ، انواع لباس ، وسایل صوتی و تصویری و دیگر وسایل می باشد . ذکر این نکته در ترخیص کالا دارای اهمیت می باشد که تجارت از کره به شکل واسطه گری و از کشور امارات انجام می شود .


کالاهای وارداتی از کره :


مهمترین و بیشترین کالاهای وارداتی از کشور کره به شرح ذیل می باشد
انواع نمایشگرهای LCD و یا LED انواع پلاسما و پروپان حجم بالایی از این واردات را به خود اختصاص می دهند . انواع شمش آهن و فوولاد و همچنین پلی اتیلن و پلی اورتان ، انواع وسایل نقلیه و ...


صادرات به کره :


ایران علاوه بر واردات به کشور کره دارای صادرات به آن نیز می باشد که بیشترین صادرات به آن شامل کالاهایی مثل پروپان و بوتان مایع شده ، متانول و اتیلن ، آلومینیوم کار نشده ، سرب تصفیه شده و ... می باشد .


مناطق آزاد کره :


کره دارای مناطق آزاد تجاری است که مهمترین آن ها منطقه ماسان و بندر گونسان می باشد .
امروزه واردات و ترخیص کالا از کشور کره به دلیل ارزان بودن و قیمت پایین کالاها در این کشور دارای اهمیت می باشد .

 

حقوق گمرکی در مراحل ترخیص کالا

ترخیص کالا

حقوق گمرکی در مراحل ترخیص کالا : به وجوهی که در زمان ترخیص کالا دریافت می شود حقوق گمرکی گویند این وجوه به صورت عوارضی است که دریافت می شود و نوعی مالیات غیر مستقیم محسوب می شود و نوع دیگر این مبالغ دریافتی در قبال انجام اموری مثل تعیین استاندارد و آزمایش ، تخلیه و بارگیری محموله ، انبارداری کالا و ... می باشد . عوارض مربوطه توسط گمرک دریافت می شود اما دیگر هزینه ها به وسیله شرکت های ارائه خدمات وصول می شود مثل سازمان بنادر ، سازمان استاندارد ، انبارهای گمرک و ...


درصد حقوق گمرکی اخذ شده :


حقوق گمرکی تعیین شده برای تمامی کالاها 4 درصد می باشد که توسط مجلس تعیین و وضع شده است . سود بازرگانی برای کالاها نیز در ستون سوم جدول تعرفه ارائه شده است که میزان آن توسط دولت تعیین شده است . علاوه بر موارد ذکر شده وجوهی دیگری از قبیل 8 درصد مالیات ارزش افزوده کالا ، 4 درصد برای کالاهای فرهنگی و یا 5 درصد از سود بازرگانی و حقوق گمرکی برای هلال احمر و ... نیز می باشد . هنگام ترخیص کالا با توجه به نوع محموله می توان تمامی تعرفه ها و وجوه پرداختی را محاسبه نمود .


حقوق گمرکی کالا :


نحوه محاسبه حقوق گمرکی برا اساس ارزش CIF کالا ، نرخ ارز و نیز نرخ تعرفه آن محاسبه می شود .


حقوق ورودی :


تمام هزینه های ترخیص کالا بجز هزینه گمرکی آن تحت عنوان حقوق ورودی تعیین می شود . در سیستم طبقه بندی گمرک در مقابل هرکالا میزان حقوق ورودی آن تعیین شده است که این مبلغ برابر با مجموع عوارض ، حقوق گمرک و سود بازرگانی می باشد . لاز به ذکر است حقوق ورودی فقط برای کالاهایی که به صورت واردات قطعی می باشند قابل تعمیم است .


چند نکته :


ترخیص کالا از گمرک بدون پرداخت وجوه امکان پذیر نمی باشد .
• تمامی حقوق گمرکی بون توجه به نوع یا مستعمل بودن کالای وارداتی به صورت کامل دریافت می شود .
• حقوق گمرکی برای تمامی کالاها به صورت خودکار و برا اساس بانک اطلاعاتی تعریف شده دراظهارنامه ثبت می شود و تغییر آن به صورت دستی امکان پذیر نمی باشد .

کالای مرجوعی در مراحل ترخیص کالا

ترخیص کالا


کالای مرجوعی در مراحل ترخیص کالا : در برخی موارد کالا وارد گمرک شده اما به دلایلی امکان ترخیص کالا وجود ندارد و یا صاحب کالا قصد مرجوع نمودن و برگشت کالا را به مقصد دارد در این زمان به کالا ذکر شده کالای مرجوعی گویند .


عوال موثر در عدم ترخیص کالا :


ترخیص کالا به دلایل مختلفی انجام نمی شود که در ادامه به ذکر آن می پردازیم .
• در مواقعی به دلیل نداشتن گواهی استاندارد محموله و عدم صدور آن ترخیص انجام نمی شود .
• نداشتن گواهی بهداشت برای کالا به منزله عدم ترخیص آن می باشد .
• گاهی کالای وارد شده با ممنوعیت همراه است و در لیست کالاهای ممنوع می باشد .
• برخی از کالاها علاوه بر گواهی استاندارد نیاز به دریافت گواهی قرنطینه می باشند که در بین آن ها می توان به کالاهای نباتی اشاره نمود ، بنابراین نداشتن گواهی قرنطینه نباتی باعث عدم ترخیص کالا می شود .
• گاهی کالا از هیچ ممنوعیت و یا مشکلی برخوردار نمی باشد و فقط بنا به درخواست و تصمیم صاحب کالا مرجوع می شود .
• گاهی کالای وارد شده با کالای سفارش داده شده انطباق ندارد که در این صورت کالا مرجوع داده می شود .


نکته:


به طور کلی کالاهای مرجوعی به دلیل ممنوعیت و غیر مجاز بودن آن ها ویا عدم تطبیق با مجوزهای صادر شده ترخیص نمی شوند ، در صورتی که کالا در گمرک مرزی باشد می بایست اظهارنامه آن در دو نسخه تنظیم شود و نیز هزینه های گمرکی آن به طور کامل پرداخت شود و بعد از آن با نظارت ماموران گمرک مرجوع و از کشور خارج می شود . اما در شرایطی کالا در گمرک داخلی موجود باشد لازم به تهیه اظهارنامه در سه نسخه می باشد و مبلغی معادل مجموع تمامی حقوق گمرکی و سود بازرگانی و نیز عوارض مربوطه می بایست پرداخت شود در صورتی که که کالا ممنوعه باشد علاوه بر مبالغ ذکر شده لازم به سپرده نهادن مبلغی به ارزش کالا می باشد ، لازم به ذکر است بعد از تایید پروانه مرجوعی این مبلغ سپرده به صاحب کالا برگردانده می شود . با این تفاسیر ترخیص کالا برای کالای مرجوعی قابل انجام نمی باشد و می توان گفت کالای مرجوعی به نوعی کالا با ورود موقت محسوب می شود .

طراحی سایت و سئو توسط نونگار


ثبت شرکت| طراحی سایت| نقشه برداری| ترجمه تخصصی| کف سابی| ارتودنسی| چاپ مقاله| سایت ترجمه| ترجمه مقاله| ترجمه تخصصی